10AS027E1F29E1SG
Mfr.Part #
10AS027E1F29E1SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Height Seated (Max) :
3.35mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Number of I/O :
360
Width :
29mm
Length :
29mm
Supply Voltage :
0.9V
HTS Code :
Number of Terminations :
780
Terminal Pitch :
1mm
Speed :
1.5GHz
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Datasheets
10AS027E1F29E1SG
Altera (Intel) 10AS027E1F29E1SG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 360 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 780-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 360 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 780 terminations, which is great for system on a chip.