10AS027E1F27I1SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS027E1F27I1SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Width :
27mm
RAM Size :
256KB
Terminal Pitch :
1mm
HTS Code :
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Speed :
1.5GHz
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Number of Terminations :
672
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Architecture :
MCU, FPGA
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
Surface Mount :
yes
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Supply Voltage :
0.9V
Number of I/O :
240
Height Seated (Max) :
3.25mm
Series :
Arria 10 SX
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
27mm
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Datasheets
10AS027E1F27I1SG
Altera (Intel) 10AS027E1F27I1SG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC is built.Package 672-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.240 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 672 terminations, which makes system on a chip possible.