10AS027E1F27E1SG
Mfr.Part #
10AS027E1F27E1SG
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Height Seated (Max) :
3.25mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Primary Attributes :
FPGA - 270K Logic Elements
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage :
0.9V
Width :
27mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Number of I/O :
240
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Number of Terminations :
672
Length :
27mm
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
10AS027E1F27E1SG
Altera (Intel) 10AS027E1F27E1SG
672 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 672-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria 10 SX is the series in which this system on chip SoC falls under.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.240 I/Os are available in this SoC part.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 0.9V.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.In total, there are 672 terminations, so system on a chip is really aided by this.