10AS022E4F29I3LG
Mfr.Part #
10AS022E4F29I3LG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Primary Attributes :
FPGA - 220K Logic Elements
256KB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
288
Number of I/O :
288
Height Seated (Max) :
3.35mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of Inputs :
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
29mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Tray
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Supplies :
0.9V
Number of Terminations :
780
Speed :
1.5GHz
Terminal Pitch :
1mm
Length :
29mm
Supply Voltage :
0.9V
Number of Logic Cells :
Datasheets
10AS022E4F29I3LG
Altera (Intel) 10AS022E4F29I3LG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 288 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 780-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 220K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 288 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 780 terminations.This SoC chip is capable of having 288 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 288 inputs.System on chips of logic are comprised of 220000 logic cells.