10AS022E4F29E3SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS022E4F29E3SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
8 Weeks
RAM Size :
256KB
Number of Inputs :
288
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Length :
29mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
288
Power Supplies :
0.9V
Number of Terminations :
780
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Speed :
1.5GHz
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Form :
Ball
HTS Code :
Width :
29mm
Terminal Position :
BOTTOM
Architecture :
MCU, FPGA
Height Seated (Max) :
3.35mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Series :
Arria 10 SX
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
0.9V
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Cells :
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Primary Attributes :
FPGA - 220K Logic Elements
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Outputs :
Datasheets
10AS022E4F29E3SG
Altera (Intel) 10AS022E4F29E3SG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 288 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 780-BBGA, FCBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has 288 I/Os.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 780 terminations.A SoC chip like this can have 288 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip has a total of 288 inputs that can be used.The logic SoC features 220000 logic cells.