10AS022E3F29I2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS022E3F29I2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Length :
29mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
RAM Size :
256KB
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Arria 10 SX
Number of Terminations :
780
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Terminal Form :
Ball
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Width :
29mm
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
0.9V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Logic Cells :
Number of Outputs :
288
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/O :
288
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Speed :
1.5GHz
HTS Code :
Architecture :
MCU, FPGA
Height Seated (Max) :
3.35mm
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Power Supplies :
0.9V
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1mm
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
BOTTOM
Primary Attributes :
FPGA - 220K Logic Elements
Number of Inputs :
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Datasheets
10AS022E3F29I2SG
Altera (Intel) 10AS022E3F29I2SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 288 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 780-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 220K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 288 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 780 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 288 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 288 inputs available on the SoC chip.220000 logic cells are present in logic system on chips.