10AS022E3F29I2LG
Mfr.Part #
10AS022E3F29I2LG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Supply Voltage :
0.9V
Number of Inputs :
288
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
HTS Code :
Speed :
1.5GHz
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of I/O :
288
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Height Seated (Max) :
3.35mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Architecture :
MCU, FPGA
Number of Terminations :
780
DMA, POR, WDT
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Width :
29mm
Length :
29mm
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Datasheets
10AS022E3F29I2LG
Altera (Intel) 10AS022E3F29I2LG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 288 I/O 0.9V