10AS022E3F29I1SG
Mfr.Part #
10AS022E3F29I1SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
yes
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
NOT SPECIFIED
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O :
288
Number of Outputs :
288
Terminal Pitch :
1mm
Speed :
1.5GHz
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Width :
29mm
Supply Voltage :
0.9V
Height Seated (Max) :
3.35mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Length :
29mm
Power Supplies :
0.9V
Number of Inputs :
Number of Terminations :
780
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Datasheets
10AS022E3F29I1SG
Altera (Intel) 10AS022E3F29I1SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 288 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 780-BBGA, FCBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has 288 I/Os.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 780 terminations.A SoC chip like this can have 288 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip has a total of 288 inputs that can be used.The logic SoC features 220000 logic cells.