10AS022E3F29E1SG
Mfr.Part #
10AS022E3F29E1SG
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Number of Outputs :
288
Width :
29mm
BOTTOM
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Power Supplies :
0.9V
Number of Terminations :
780
Number of I/O :
288
Height Seated (Max) :
3.35mm
Supply Voltage :
0.9V
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
HTS Code :
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Length :
29mm
Speed :
1.5GHz
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Packaging :
Tray
Datasheets
10AS022E3F29E1SG
Altera (Intel) 10AS022E3F29E1SG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 288 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 780-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 288.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.Having 780 terminations in total makes system on a chip possible.It is possible to use this SoC chip with 288 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 288 inputs is available to the user.220000 logic cells are included in logic system on chips.