10AS022E3F27I1SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS022E3F27I1SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
0.9V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Terminations :
672
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Series :
Arria 10 SX
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Width :
27mm
Power Supplies :
0.9V
Architecture :
MCU, FPGA
HTS Code :
Number of I/O :
240
Terminal Position :
BOTTOM
Primary Attributes :
FPGA - 220K Logic Elements
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Terminal Form :
Ball
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Number of Logic Cells :
RAM Size :
256KB
Terminal Pitch :
1mm
Height Seated (Max) :
3.25mm
Speed :
1.5GHz
Length :
27mm
Number of Outputs :
240
Number of Inputs :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Datasheets
10AS022E3F27I1SG
Altera (Intel) 10AS022E3F27I1SG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 672-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 240.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.Having 672 terminations in total makes system on a chip possible.It is possible to use this SoC chip with 240 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 240 inputs is available to the user.220000 logic cells are included in logic system on chips.