10AS022E3F27E2SG
Mfr.Part #
10AS022E3F27E2SG
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Stock
3
In Stock :
3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
Supply Voltage :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Number of I/O :
240
Number of Inputs :
240
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Number of Logic Cells :
220000
Number of Terminations :
672
HTS Code :
Length :
27mm
Height Seated (Max) :
3.25mm
Speed :
1.5GHz
Power Supplies :
0.9V
Width :
27mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
10AS022E3F27E2SG
Altera (Intel) 10AS022E3F27E2SG
672 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC is built.Package 672-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.240 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 672 terminations, which makes system on a chip possible.A SoC chip with 240 outputs is available.A power supply of 0.9V is required.A SoC chip with 240 inputs is available.A logic SoC has 220000 logic cells.