10AS022C4U19E3SG
Mfr.Part #
10AS022C4U19E3SG
Package / Case
484-BFBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 484UBGA
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Height Seated (Max) :
3.25mm
Width :
19mm
Power Supplies :
0.9V
Number of Outputs :
192
Number of Terminations :
484
Terminal Pitch :
0.8mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Package / Case :
484-BFBGA
Supply Voltage :
0.9V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Speed :
1.5GHz
Length :
19mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Number of I/O :
192
Datasheets
10AS022C4U19E3SG
Altera (Intel) 10AS022C4U19E3SG
484 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 192 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 484-BFBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 192 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 484 terminations, which is great for system on a chip.There are 192 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 192 inputs available for use.Logic system on chips consist of 220000 logic cells.