10AS022C3U19I2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS022C3U19I2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
484-BFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 484UBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Supply Voltage :
0.9V
Terminal Position :
BOTTOM
Architecture :
MCU, FPGA
Number of Logic Cells :
Height Seated (Max) :
3.25mm
Number of Terminations :
484
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
Arria 10 SX
Number of Inputs :
192
Terminal Pitch :
0.8mm
Speed :
1.5GHz
Length :
19mm
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of I/O :
192
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Power Supplies :
0.9V
Packaging :
Tray
RAM Size :
256KB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
19mm
Number of Outputs :
Terminal Form :
Ball
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Primary Attributes :
FPGA - 220K Logic Elements
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
484-BFBGA
Datasheets
10AS022C3U19I2SG
Altera (Intel) 10AS022C3U19I2SG
484 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 192 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 484-BFBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 220K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 192 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 484 terminations.This SoC chip is capable of having 192 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 192 inputs.System on chips of logic are comprised of 220000 logic cells.