10AS022C3U19E2SG
Mfr.Part #
10AS022C3U19E2SG
Package / Case
484-BFBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 484UBGA
Stock
3
In Stock :
3
Number of Logic Cells :
220000
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Power Supplies :
0.9V
Length :
19mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Number of Inputs :
192
Terminal Pitch :
0.8mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Supply Voltage :
0.9V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Number of Outputs :
192
Height Seated (Max) :
3.25mm
Speed :
1.5GHz
Width :
19mm
Primary Attributes :
FPGA - 220K Logic Elements
Number of Terminations :
484
Number of I/O :
Package / Case :
484-BFBGA
RoHS Compliant
Datasheets
10AS022C3U19E2SG
Altera (Intel) 10AS022C3U19E2SG
484 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 192 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 484-BFBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 220K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 192 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.It is really beneficial to have system on a chip since there are 484 terminations in total.Using this SoC chip, you have the option of having 192 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 192 inputs available on the SoC chip.220000 logic cells are present in logic system on chips.