10AS016E4F29I3SG
Mfr.Part #
10AS016E4F29I3SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Power Supplies :
0.9V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Speed :
1.5GHz
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Length :
29mm
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage :
0.9V
Width :
29mm
Height Seated (Max) :
3.35mm
Primary Attributes :
FPGA - 160K Logic Elements
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
10AS016E4F29I3SG
Altera (Intel) 10AS016E4F29I3SG
780 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 288 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 780-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 288 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.The system on a chip uses 780 terminations in total.In order for this SoC chip to work properly, you can have 288 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.The SoC chip is equipped with 288 inputs.In logic system on chips, there are 160000 logic cells.