10AS016E4F29E3LG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS016E4F29E3LG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
3.35mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Ball
RAM Size :
256KB
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Cells :
160000
Architecture :
MCU, FPGA
Primary Attributes :
FPGA - 160K Logic Elements
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Supplies :
0.9V
Length :
29mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Number of Outputs :
288
Number of Inputs :
288
Speed :
1.5GHz
Number of I/O :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage :
0.9V
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Position :
BOTTOM
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Series :
Arria 10 SX
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Number of Terminations :
780
Width :
29mm
Datasheets
10AS016E4F29E3LG
Altera (Intel) 10AS016E4F29E3LG
780 Terminations 0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 288 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 780-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 288.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.Having 780 terminations in total makes system on a chip possible.It is possible to use this SoC chip with 288 outputs.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 288 inputs is available to the user.160000 logic cells are included in logic system on chips.