10AS016E4F27I3SG
Mfr.Part #
10AS016E4F27I3SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 672FBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Width :
27mm
Power Supplies :
0.9V
Terminal Pitch :
1mm
Speed :
1.5GHz
Height Seated (Max) :
3.25mm
Supply Voltage :
0.9V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Length :
27mm
Datasheets
10AS016E4F27I3SG
Altera (Intel) 10AS016E4F27I3SG
672 Terminations -40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 240 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 672-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 240 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 672 terminations, which is great for system on a chip.There are 240 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 240 inputs available for use.Logic system on chips consist of 160000 logic cells.