10AS016E3F29E2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS016E3F29E2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
RAM Size :
256KB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Logic Cells :
Series :
Arria 10 SX
Speed :
1.5GHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
HTS Code :
Number of Inputs :
288
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Position :
BOTTOM
Primary Attributes :
FPGA - 160K Logic Elements
Number of Terminations :
780
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Height Seated (Max) :
3.35mm
Length :
29mm
Number of I/O :
288
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
0.9V
Power Supplies :
0.9V
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Surface Mount :
yes
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Architecture :
MCU, FPGA
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V