ZXTD09N50DE6TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZXTD09N50DE6TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
TRANS 2NPN 50V 1A SOT23-6
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
Current Rating :
2A
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Collector Emitter Saturation Voltage :
160mV
Max Power Dissipation :
1.7W
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
Mount :
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
270mV @ 50mA, 1A
Collector Base Voltage (VCBO) :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height :
1.3mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Current - Collector Cutoff (Max) :
10nA
Pin Count :
6
Number of Elements :
2
Weight :
14.996898mg
Max Breakdown Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.1mm
Transition Frequency :
215MHz
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 500mA 2V
Terminal Form :
Gull wing
Power - Max :
1.1W
Package / Case :
SOT-23-6
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
6
Max Collector Current :
1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Frequency :
215MHz
Number of Pins :
Power Dissipation :
1.7W
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
ZXTD09N50D
Lead Free :
Lead Free
Element Configuration :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
NPN
Transistor Type :
2 NPN (Dual)
Gain Bandwidth Product :
215MHz
Width :
1.8mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Collector Current :
1A