TH3D686M016F0600
Mfr.Part #
TH3D686M016F0600
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Height :
2.8mm
Depth :
4.3mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
No
Length :
7.3mm
Tan Delta :
0.06
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Leakage Current :
0.0109mA
Ripple Current :
500mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm