TH3D686M016D0600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3D686M016D0600
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Max Operating Temperature :
150°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
68µF
Height :
2.8mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Automotive
Length :
7.2898mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Type :
Molded
Width :
4.2926mm
Tolerance :
±20%