TH3D686M016C0600
Mfr.Part #
TH3D686M016C0600
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
TANTAMOUNT®, TH3
Tan Delta :
0.06
HTS Code :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Depth :
4.3mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.3mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Leakage Current :
0.0109mA
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.8mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
68µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
500mA