TH3D686M016A0600
Mfr.Part #
TH3D686M016A0600
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Length :
7.3mm
Voltage - Rated :
16V
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
68µF
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Automotive
Width :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Molded
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
500mA
Leakage Current :
0.0109mA