TH3D686K016F0600
Mfr.Part #
TH3D686K016F0600
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.0109mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Ripple Current :
500mA
Length :
7.3mm
Depth :
4.3mm
Tolerance :
±10%
Height :
2.8mm
Capacitance :
68µF
Published :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm