TH3D686K016D0600
Mfr.Part #
TH3D686K016D0600
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Automotive
Type :
Molded
Height :
2.8mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Capacitance :
68µF
Surface Mount
Packing Method :
TR, 13 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Leakage Current :
0.0109mA
Depth :
4.3mm
2
Pbfree Code :
yes
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
500mA