TH3D686K016C0600
Mfr.Part #
TH3D686K016C0600
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Pbfree Code :
yes
Length :
7.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ripple Current :
500mA
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Height :
2.8mm
0.06
Depth :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Voltage - Rated :
16V
14 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Leakage Current :
0.0109mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
68µF