TH3D686K016A0600
Mfr.Part #
TH3D686K016A0600
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Leakage Current :
0.0109mA
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Width :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.3mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Type :
Molded
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Tolerance :
±10%
Ripple Current :
500mA
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Capacitance :
68µF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm