TH3D685K035C0900
Mfr.Part #
TH3D685K035C0900
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2917
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.0024mA
HTS Code :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
6.8μF
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current :
410mA
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Mount :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Length :
7.3mm
Height :
2.8mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C