TH3D685K035A0900
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3D685K035A0900
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Automotive
JESD-609 Code :
e4
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Published :
Manufacturer Size Code :
D
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Leakage Current :
0.0024mA
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Dissipation Factor :
6 %
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Tan Delta :
0.06
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
6.8μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
35V
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Ripple Current :
410mA
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm