TH3D476M016F0600
Mfr.Part #
TH3D476M016F0600
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.0075mA
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Tan Delta :
0.06
Packing Method :
TR, 13 INCH
Pbfree Code :
No
Manufacturer Size Code :
D
Voltage - Rated :
16V
HTS Code :
Capacitance :
47μF
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.8mm
Tolerance :
±20%
Published :
Feature :
Automotive
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.3mm
Depth :
4.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
430mA