TH3D476M016E0600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3D476M016E0600
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Dissipation Factor :
6 %
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Depth :
4.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
Surface Mount
Length :
7.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
47μF
Width :
4.2926mm
Height :
2.8mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Polarity :
Polar
Ratings :
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm