TH3D476M016D0600
Mfr.Part #
TH3D476M016D0600
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Manufacturer Size Code :
D
Depth :
4.3mm
Length :
7.3mm
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47μF
Leakage Current :
0.0075mA
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
430mA
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Type :
Molded
Automotive
Height :
2.8mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C