TH3D476M016C0600
Mfr.Part #
TH3D476M016C0600
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.0075mA
Feature :
Automotive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
47μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Ripple Current :
430mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Type :
Molded
Length :
7.3mm