TH3D476M016A0600
Mfr.Part #
TH3D476M016A0600
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
47μF
Length :
7.2898mm
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Width :
4.2926mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Polarity :
Polar
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm