TH3D476K016F0600
Mfr.Part #
TH3D476K016F0600
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
6 %
Published :
Polarity :
Polar
HTS Code :
Leakage Current :
0.0075mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Height :
2.8mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
No
Capacitance :
47μF
Voltage - Rated :
16V
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.3mm
Ripple Current :
430mA
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V