TH3D476K016D0600
Mfr.Part #
TH3D476K016D0600
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
430mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
HTS Code :
Height :
2.8mm
Capacitance :
47μF
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 13 INCH
Dissipation Factor :
6 %
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
0.0075mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
16V
Length :
7.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm