TH3D476K016C0600
Mfr.Part #
TH3D476K016C0600
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Leakage Current :
7.5µA
Ripple Current :
430mA
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Height :
3.1mm
Depth :
4.3mm
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dissipation Factor :
6 %
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
47μF
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V