TH3D476K010C0600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3D476K010C0600
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 10V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive
Capacitance :
47μF
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10V
HTS Code :
Depth :
4.3mm
Number of Terminations :
2
Type :
Molded
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
0.0047mA
Manufacturer Size Code :
D
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Radiation Hardening :
No
Length :
7.3mm
Ripple Current :
500mA
Tan Delta :
0.06
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.8mm
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Operating Temperature :
-55°C~150°C