TH3D476K010A0600
Mfr.Part #
TH3D476K010A0600
Description
CAP TANT 47UF 10% 10V 2917
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
6 %
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current :
500mA
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.0047mA
Tolerance :
±10%
Capacitance :
47μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e4
Depth :
4.3mm
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V