TH3D475M050D0900
Mfr.Part #
TH3D475M050D0900
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V 2917
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
4.7μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
410mA
Voltage - Rated :
50V
Length :
7.3mm
Leakage Current :
0.0024mA
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
4.3mm
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Pbfree Code :
yes
Surface Mount
Height :
2.8mm