TH3D475M050C0900
Mfr.Part #
TH3D475M050C0900
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V 2917
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Length :
7.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
0.0024mA
Depth :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±20%
Height :
2.8mm
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Published :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
410mA
Capacitance :
4.7μF