TH3D475M035D1000
Mfr.Part #
TH3D475M035D1000
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 35V 2917
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Length :
7.3mm
Depth :
4.3mm
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
35V
Tan Delta :
0.06
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
390mA
Leakage Current :
0.0016mA
Tolerance :
±20%
Height :
2.8mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm