TH3D475M035C1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3D475M035C1000
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 35V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
14 Weeks
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
D
Leakage Current :
0.0016mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
HTS Code :
Capacitance :
4.7μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Tan Delta :
0.06
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Height :
2.8mm
Depth :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Ripple Current :
390mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V