TH3D475K050C0900
Mfr.Part #
TH3D475K050C0900
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
4.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Leakage Current :
0.0024mA
Length :
7.3mm
Capacitance :
4.7μF
Voltage - Rated :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Ripple Current :
410mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
2.8mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm