TH3D336M016E0600
Mfr.Part #
TH3D336M016E0600
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 2917
Tantalum Capacitors
Polarity :
Polar
Leakage Current :
0.0053mA
Height :
2.8mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
6 %
Capacitance :
33μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Depth :
4.3mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
500mA
Published :
Length :
7.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V