TH3D336M016D0600
Mfr.Part #
TH3D336M016D0600
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 2917
Length :
7.3mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Height :
2.8mm
Capacitance :
33μF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ripple Current :
500mA
Voltage - Rated :
16V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Polarity :
Polar
Leakage Current :
0.0053mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Depth :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Dissipation Factor :
6 %
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
D
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm