TH3D336M016C0600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TH3D336M016C0600
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Polarity :
Polar
Series :
TANTAMOUNT®, TH3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Voltage - Rated :
16V
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Type :
Molded
HTS Code :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Manufacturer Size Code :
D
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
7.3mm
Leakage Current :
0.0053mA
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
500mA
Dissipation Factor :
6 %
Pbfree Code :
yes
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±20%
Capacitance :
33μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.8mm