TH3D336M016A0600
Mfr.Part #
TH3D336M016A0600
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 2917
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
16V
Length :
7.3mm
Capacitance :
33μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.0053mA
Ripple Current :
500mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Automotive
Width :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm