TH3D336K016E0600
Mfr.Part #
TH3D336K016E0600
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2917
Ripple Current :
500mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
0.0053mA
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±10%
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dissipation Factor :
6 %
Published :
Capacitance :
33μF
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e0
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Depth :
4.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.8mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm