TH3D336K016C0600
Mfr.Part #
TH3D336K016C0600
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2917
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
0.0053mA
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height :
2.8mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
33μF
Depth :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
500mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm